| |     ћирилица | english  
Naslovna
Putne isprave

Za vreme boravka u inostranstvu, putna isprava služi njenom imaocu za dokazivanje identiteta i kao dokaz o državljanstvu Republike Srbije. Putnu ispravu sme da koristi samo lice na čije ime je izdata. Molimo da putne isprave za vreme boravka u inostranstvu čuvate.

U slučaju gubitka ili oštećenja obratite se najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije.

Informacije o tome šta je potrebno za izdavanje biometrijskog pasoša Republike Srbije:

Obaveštavamo da je za podnošenje zahteva za izradu biometrijskog pasoša u Generalnom konzulatu  Republike Srbije u Salcburgu neophodno prethodno zakazivanje termina. Zakazivanje se vrši radnim danima, u periodu od 08:00 do 13:00 časova na telefon 0662/845-254.

Biometrijske pasoše Republike Srbije izdaju nadležni organi Ministarstva unutrašnjih poslova.

Zahteve za biometrijske pasoše možete podneti i u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Republike Srbije u inostranstvu.

Za izdavanje biometrijskog pasoša potrebno je lično prisustvo, kao i prisustvo maloletnog deteta ukoliko podnosite zahtev i u njegovo ime.

Uz zahtev se prilažu sledeća dokumenta u originalu:

1. dokument za identifikaciju: biometrijski pasoš R.Srbije ili plavi pasoš SR Jugoslavije;

2. važeća dozvola boravka u R. Austriji (Aufenthaltstitel - boravišna viza) - ako je istekla, priložiti potvrdu nadležnog organa da je postupak produženja u toku sa overenim prevodom na srpski jezik od strane ovlašćenog  sudskog prevodioca. Dvojni državljani mogu dostaviti na uvid ID-kartu ili austrijski pasoš;

3. uverenje o državljanstvu iz Republike Srbije (ne starije od godinu dana);

4. izvod iz matične knjige rođenih na domaćem obrascu Republike Srbije (roze boje sa hologramom);

*ukoliko ne posedujete navedena dokumenta (Izvod iz matične knjige rođenih i Uverenje o državljanstvu), prilikom podnošenja zahteva za pasoš potpisaćete saglasnost da se ta dokumenta pribave službenim putem

• državljani Republike Srbije koji su rođeni na teritoriji bivših SFRJ republika, a koji u prethodnom periodu nisu pokrenuli postupak za upis u matične knjige rođenih Republike Srbije, bez odlaganja treba da pokrenu odgovarajuće upravne postupke i regulišu obavezu upisa u matične knjige rođenih Republike Srbije, jer neće moći da pribave nove putne isprave ukoliko ne budu imali izvode iz matične knjige rođenih Republike Srbije;

• ako je biometrijski pasoš, koji ističe, dobijen u Generalnom konzulatu R.Srbije u Salcburgu, a osoba je rođena na teritoriji bivših SFRJ republika i u međuvremenu nije izvršila prijavu rođenja u matične knjige Republike Srbije, potrebno je da pokrene postupak upisa u matične knjige rođenih R.Srbije i po njegovom okončanju, priložiti i novi izvod iz matične knjige rođenih Republike Srbije na domaćem obrascu (roze boje sa hologramom);

• ako je biometrijski pasoš, koji ističe, dobijen u Generalnom konzulatu R.Srbije u Salcburgu, nije potrebno priložiti uverenje o državljanstvu i izvod iz matične knjige rođenih;

• ako je biometrijski pasoš, koji ističe, dobijen u Generalnom konzulatu R.Srbije u Salcburgu, a došlo je do promene ličnih podataka, potrebno je priložiti novo uverenje o državljanstvu i novi izvod iz matične knjige rođenih sa promenjenim ličnim podacima;

• ako je Vaš biometrijski pasoš nestao (izgubljen ili ukraden) i želite da u Generalnom konzulatu R.Srbije u Salcburgu podnesete zahtev za dobijanje novog, osim navedenih dokumenata, potrebno je da prijavite nestanak pasoša u najbližoj policijskoj stanici ili u Birou za nađene stvari (Fundamt) i zatražite potvrdu gubitka pasoša (Verlustmeldung), koju ćete prevesti na srpski jezik kod ovlašćenog sudskog prevodioca. Obavezno je i da dostavite kopiju nestalog pasoša.

Maloletno lice, bez obzira na starost, dobija vlastiti pasoš i ne može se upisati u pasoš roditelja. Maloletno dete mora da bude prisutno. Za maloletna lica, pored gore navedenih dokumenata, neophodno je prisustvo oba roditelja (roditelji su u obavezi da donesu svoje važeće pasoše) ili overena saglasnost roditelja koji nije prisutan (roditelj koji dolazi sa detetom je u obavezi da donese svoj važeći pasoš). Izjava o saglasnosti drugog roditelja je neophodna i u slučajevima kada je jedan roditelj strani državljanin. Ako je dete povereno jednom od roditelja na brigu i staranje, potrebno je da priložite pravosnažno rešenje o starateljstvu u originalu od suda u Srbiji ili pravosnažno rešenje od suda u Austriji sa overenim prevodom na srpski jezik, od strane ovlašćenog  sudskog prevodioca.

Zakonski rok za rešavanje zahteva je do 60 dana, koji je propisan članom 34. stav 2. Zakona o putnim ispravama.

Zahtev za izdavanje pasoša može se podneti najranije sedam meseci pre isteka roka važenja već izdatog pasoša.

Diplomatsko-konzularna predstavništva nisu u mogućnosti da prime zahteve za biometrijski pasoš za sledeća lica:

a) novorođenu decu u inostranstvu dok se ne izvrši prijava rođenja, odnosno, ne upišu u matičnu knjigu rođenih u Srbiji, prijavi prebivalište i odredi JMBG (jedinstveni matični broj građanina)

b) koja zaključe brak pred inostranim organom i obrate se za izdavanje pasoša radi promene prezimena, sve dok navedena promena prezimena nije izvršena i u matičnim knjigama u Srbiji.

Za detaljnije informacije u vezi sa izdavanjem pasoša, molimo da se obratite najbližem konzulatu ili ambasadi.

Važnost plavih pasoša sa oznakom „SR Jugoslavija" prestala je 31. decembra 2011. godine.


Izgubili ste putnu ispravu u inostranstvu

Ukoliko ste izgubili ili Vam je ukraden pasoš u inostranstvu, molimo da prijavite njegov nestanak policijskom organu zemlje u kojoj boravite i zatražite potvrdu o prijavi gubitka. Sa tom potvrdom obratite se najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu R. Srbije, kako bi prijavili nestanak pasoša.

Članom 42. Zakona o putnim ispravama Republike Srbije propisano je da lice koje u inostranstvu izgubi putnu ispravu, njen nestanak treba da prijavi najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije, nakon čega će nadležni organ Republike Srbije putnu ispravu proglasiti nevažećom.

Nestali a neprijavljeni pasoši, kao i Vaši lični podaci u njima, mogu biti zloupotrebljeni ukoliko pasoš ne bude blagovremeno oglašen nevažećim.


 

Informacije o tome šta je potrebno za izdavanje putnog lista Republike Srbije:

Ukoliko iz bilo kog razloga morate hitno putovati u Republiku Srbiju, a pasoš Vam više ne važi ili je oštećen, ukraden ili izgubljen, Generalni konzulat R.Srbije u Salcburgu Vam može izdati putni list, koji služi samo za odlazak u Srbiju i ne može se koristiti za dalja putovanja ili povratak u Austriju.

Potrebno je da priložite:

- dve slike 3,5cm x 4,5cm,

- postojeći pasoš (ukoliko je istekao ili oštećen) ili

- potvrdu o gubitku/krađi pasoša (ukoliko je ukraden ili nestao),

- ličnu kartu R. Srbije, ukoliko je imate.

U slučaju gubitka ili krađe pasoša, potrebno je da se obratite najbližoj policijskoj stanici prema mestu Vašeg boravka u R.Austriji, prijavite gubitak ili krađu putne isprave R. Srbije i uzmete potvrdu sa upisanom imenom i prezimenom, datumom i mestom rođenja, kao i napomenom da ste prijavili gubitak/krađu pasoša. Potvrdu treba da sačuvate zbog izdavanja nove putne isprave u R. Srbiji.

Putni list možete dobiti istoga dana ukoliko pored potvrde o gubitku, posedujete i važeću ličnu kartu R. Srbije.

Putni list možete dobiti istoga dana i ukoliko ste pasoš samo oštetili, ali je još uvek važeći i Vaš identitet se može nesporno utvrditi. Ukoliko se Vaš identitet i državljanstvo R. Srbije ne mogu odmah utvrditi, potrebno je izvršiti službene provere. U tom slučaju, na izdavanje PL se čeka dva do tri radna dana.

Zahtev za putni list za maloletno dete podnose oba roditelja (prisustvo deteta i oba roditelja je obavezno). Prisustvo samo jednog roditelja je moguće uz overenu notarsku saglasnost drugog roditelja, prevedenu na srpski jezik kod ovlašćenog prevodioca.

Prisustvo samo jednog roditelja je moguće i uz odluku suda da samostalno vrši pravo roditeljskog staranja nad detetom (u tom slučaju doneti pravosnažnu originalnu sudsku presudu ukoliko je izdata od suda u R. Srbiji). Ako je austrijski sud doneo takvu presudu, onda ona mora biti prevedena na srpski jezik kod ovlašćenog prevodioca. Putni list može podići samo jedan roditelj.


Verzija za štampu
Konzularne usluge
Odgovori na najčešća pitanja
URAĐENI PASOŠI
Konzularna nadležnost
Putne isprave
Ulazak u Srbiju - vize
Carina
Državljanstvo
Statusna pitanja
Overa dokumenata
Vojna obaveza
Ostale konzularne usluge
Putovanja građana Srbije u inostranstvo
Cenovnik konzularnih usluga
Formulari